Szelki czy pasek?

Szelki czy pasek?

Każdy elegancki mężczyzna wie, że ubranie nie będzie kompletne, jeśli nie założy do spodni paska, ale też wie że odstępstwem od tej reguły są szelki.

Szelki na przestrzeni lat zostały wyparte przez pasek, ale dziś wracają w wielkim stylu, w przeróżnych odsłonach, dlatego warto poznać zasady dotyczące noszenia tej części garderoby.

Oczywiście pisząc o szelkach nie można pominąć reguł dotyczących paska.

Szelki istnieją od ponad 300 lat, jeszcze w latach 20 ubiegłego wieku były nieodzowną częścią garderoby. Dziś jak już wspomniałem wracają do łask, co mnie osobiście bardzo cieszy. A kiedy i jak je nosimy?

Szelki do garnituru to nie łatwa sprawa, szczególnie do tych bardzo formalnych, gdzie spodnie do szelek nie powinny posiadać szlufek, tak jak nie maja ich spodnie smokingowe i frakowe, a same szelki powinny być zapinane do spodni na guziki, przyszyte do wewnętrznej strony paska spodni ( oficjalna nazwa tej części spodni to gurt). Problemem jest to, że dziś takich spodni praktycznie nie ma w sprzedaży, a szelki częściej można kupić zapinane na klamrę niż na guziki.

Szlufki nie są zbyt dużym problemem, można je wypruć, tak samo można wszyć guziki pod zapięcie szelek. Ale co gdy nie dostaniecie nigdzie szelek na guziki, czy noszenie tych na klamrę to b. duży błąd? Nie, spokojnie – nikt głowy za to urwie, zwłaszcza że wg wszystkich zasad marynarki się nie zdejmuje, przez co klamra szelek jest mniej widoczna.

Pamiętajmy również o tym że do garniturów zakładamy szelki kontrastujące z marynarką, lub pod kolor koszuli. Niech to będą szelki jednobarwne. Do fraka i smokingu zakładamy szelki koloru białego lub czarnego. Ważne jest też aby szelki nie były wykonane z gumy a z nierozciągliwej wełny, rozciągliwego żakardu lub bawełny, wykończenie powinno być ze skóry.

Przy stylizacjach casualowych możemy z szelkami zaszaleć, tu nie obowiązują nas reguły kolorystyczne, nie ma obwarowań co do szlufek w spodniach i klamer w szelkach. Nie musimy zakrywać ich marynarką. Możemy łamać zasady 😉

Jeśli chcesz się wyróżnić, chcesz wyglądać stylovo – wybierz szelki. Czerpanie wzorów z klasyki jest zawsze dobre i zawsze się obroni.

Pasek jest dużo bardziej popularny i wielu osobom wydaje się że jego „obsługa” jest dużo prostsza niż szelek, ale nie jest to tak proste jak się wydaje.

Przede wszystkim musimy pamiętać że paska nie zakładamy do ubrań formalnych typu frak smoking tu rządzą szelki.

Pasek który zakładamy do garnituru musi być skórzany, gładki a klamra klasyczna metalowa bez ozdób. Jeśli koszula posiada mankiety zapinane na spinki, klamra paska musi być w tej samej kolorystyce. Czyli np. srebrne spinki -srebrna klamra (koperta zegarka tez powinna być w podobnej kolorystyce, wszelkie piny także). Kolor paska powinien być w kolorystyce butów czyli brązowe – buty brązowy pasek, czarne buty – czarny pasek. Do garnituru nie zakładamy pasków zamszowych, plecionych lub z dużymi mocno ozdobnymi klamrami. Szerokość paska który jest idealny do garnituru to 3 cm. Z kolei jego długość powinna być taka, aby po zapięciu jego koniec nie zwisał i pozostawała do zapięcia jedna z dziurek.

W stylizacjach casualowych, podobnie jak w przypadku szelek, możemy łamać reguły i szaleć odnośnie kolorystyki pasków, klamer i materiałów. Pamiętajmy jednak o tym aby szerokość paska zawsze dopasować do szerokości szlufek, zazwyczaj spodnie chino, jeansy maja inne szerokości szlufek niż spodnie garniturowe i tu 3 cm pasek wygląda źle. Paski plecione super sprawdzają się w letnich stylizacjach zarówno do spodni długich jak i szortów.

Na koniec coś co jest najważniejsze – NIGDY NIE ZAKŁADAMY JEDNOCZEŚNIE SZELEK I PASKA !!!

Gabriel

(zdj. pochodzą z sesji dla https://akcesoriameskie.pl/)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.