Mucha – co warto o niej wiedzieć.

Mucha – co warto o niej wiedzieć.

Mucha męska odzyskuje popularność i jest coraz chętniej noszona przez panów. Jest to element garderoby, który świetnie wygląda w stylizacjach formalnych i casualowych.

Muchy dzielimy ze względu na kształt. A najbardziej popularne są :

motyl – posiada półokrągłe zakończenia po obu stronach, a skrzydełka są wysokie.

diamond – posiada trójkątne zakończenia po obu stronach.

nietoperz – posiada proste zakończenia po obu stronach, a skrzydełka są niskie.

Najbardziej formalny jest motyl, potem nietoperz a najmniej formalny diamont.

od lewej – nietoperz, motyl, diamond

A skoro piszę o formalności, to warto wiedzieć że mucha, to obowiązkowy element oficjalnych wieczorowych strojów – fraka i smokingu. I tu warto wspomnieć że do smokingu zakładamy muchę koloru czarnego, a koszula powinna być na klasycznym kołnierzyku (kent), z mankietami zapinanymi na spinki , plisa powinna być zakryta (więcej o koszulach pisałem tu : https://stylovi.com.pl/koszula/). Do fraka zakładamy muchę koloru białego (!), a koszula musi mieć kołnierzyk łamany (!) . Obowiązkowo w obu wypadkach mucha musi być wiązana !!! Materiał

W przypadku gdy zakładamy muchę do garnituru, powinniśmy mieć dobraną koszule z kołnierzykiem pół włoskim. Co do koloru muchy, tu już mamy dowolność, ale dopasujmy jej kolorystykę do formalności okazji, garnituru i koszuli. Ja polecam klasykę – czerń, granat, bordo – będą zawsze idealnie pasować do wszystkiego.

W stylizacjach casualowych bardzo dobrze sprawdzają się koszule z kołnierzykiem button down, ale śmiało możemy zakładać też te z klasycznym czy tez włoskim lub pół włoskim. W kwestii kolorystyki, wzoru czy materiału, mamy tu pełna dowolność, a na rynku w chwili obecnej jest bardzo duży wybór much gotowych i wiązanych. Ja osobiście wolę i polecam, te do wiązania własnoręcznego.

Muchy bardzo fajnie wyglądają w stylizacjach z kamizelką (https://stylovi.com.pl/kamizelka-meska-podstawy/), i to w wersji z samą kamizelką jak i garniturem trzy częściowym.

Przy zakupie muchy powinniśmy sugerować się jej rozmiarem, musi pasować do szyi, bo tylko wtedy uda stworzyć się idealną kokardę, a to w niej tkwi cały sekret.

Szerokość kokardy musi odpowiadać rozstawie oczu, nie powinna być szersza, zaburza wtedy nasze proporcje i staje się groteskowa.

Jeśli chcecie być naprawdę eleganccy i tak być postrzegani, radzę aby zrezygnować z gotowych much i kupować te do własnoręcznego wiązania, do czego szczerze namawiam.

Poniżej grafika jak wiązać muchę, i pomimo że wydaje się to proste, to bynajmniej takie nie jest. Radzę poćwiczyć wiązanie, a nie wiązać pierwszy raz przed wyjściem 😉

Jak wiązać muchę

A tu kilka stylizacji z muchą :

Gabriel

(użyte grafiki pochodzą z internetu, a zdj. z sesji dla EM Men’s Accesories [https://akcesoriameskie.pl/], gdzie możecie kupić muchy i inne akcesoria męskie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.