Marynarka – jak powinna być prawidłowo dopasowana

Marynarka – jak powinna być prawidłowo dopasowana

Zacznijmy od tego że prawidłowe dopasowanie marynarki, to dobór prawidłowego rozmiaru, oraz to jak leży na sylwetce i jak długie powinny być poszczególne jej elementy. Jakie mamy marynarki, i coś więcej o ich historii, znajdziecie w jednym z wcześniejszych moich wpisów – https://stylovi.com.pl/cos-o-marynarkach/.

Oczywiście wszystkie podnoszone w tym artykule kwestie, dotyczą zakupu gotowych marynarek, przy tych szytych na miarę u krawca, nie będzie opisanych problemów, ale i tak obowiązujące zasady warto znać.

Jak prawidło powinna być dopasowana marynarka? Najlepiej będzie opisać rozbijając to, na poszczególne elementy ciała.

Plecy i barki.

Tu marynarka musi leżeć idealnie, nie ma prawa się marszczyć, ciągnąć, nie może być za luźna. Warto też pamiętać o tym że są to elementy których praktycznie nie da rady przerobić u krawca.

Klatka piersiowa i guzik.

Marynarka w klatce piersiowej nie może być zbyt ciasna, ale nie powinna być też zbyt luźna. Klapy marynarki muszą swobodnie opierać się na klatce i nie mogą się załamywać. Guzik zapinający marynarkę ( o tym kiedy i jak zapinamy pisałem w tym artykule https://stylovi.com.pl/jak-i-kiedy-zapinamy-marynarke/), powinien być umieszczony w okolicy pępka, najlepiej trochę powyżej. Po zapięciu guzika marynarka nie może marszczyć się w charakterystyczny X. Lekkie zmarszczenie w talii jest dopuszczalne, podkreśli ono delikatnie dobrze zbudowaną zadbaną sylwetkę.

Przy zakupie można kupić marynarkę, trochę luźniejszą w klatce piersiowej, z takim dopasowaniem krawiec nie będzie miał problemu.

Kołnierzyk marynarki.

Kołnierzyk marynarki powinien ściśle przylegać do koszuli, nie może odstawać. Zasada też jest taka, że kołnierzyk koszuli powinien wystawać nad kołnierz marynarki od 1.5 do 2 cm.

Długość marynarki.

Istnieje zasada która mówi że odpowiednia długość marynarki to taka która dzieli sylwetkę dokładnie na pół. Czyli jeżeli przyjmiemy że ciało to odcinek od szyi do stóp (bez głowy), to prawidłowa długość jest wtedy gdy marynarka zakrywa nam całkowicie pośladki. Zasada ta jest zawsze stosowana w garniturach/marynarkach formalnych np wieczorowych. Oczywiście na rynku są także i krótsze marynarki, i czy są złe? Nie. Trzeba tylko pamiętać że nie należą one do grupy formalnej i pasują raczej do luźniejszych stylizacji casualowych.

Długość rękawów marynarki.

Panowie – to wasza największa bolączka, coś co woła o pomstę do nieba. A zasada jest banalnie prosta.

Rękaw marynarki, podobnie jak długość nogawki spodni ( https://stylovi.com.pl/dlugosc-nogawki-spodni-jaka-jest-prawidlowa/), nie może być ani za krótki, przy tych węższych jest dopuszczalne aby był trochę krótszy ani za długi. Rękaw na wyprostowanej ręce ma sięgać do przegubu nadgarstka. A wszystko dlatego że, zasada odnośnie długości rękawa koszuli, mówi że, koszula mierzona dokładnie w tej samej pozycji, powinna sięgać do nasady kciuka. Jest to wszystko po to, gdyż wtedy ładnie wystaje mankiet koszuli na 1-2 cm. Może być go widać trochę więcej, ale nie więcej niż 3 cm. Pamiętajmy też że rękaw nie może sie marszczyć, powinien być „gładki” na całej długości.

Jak widzicie dobór marynarki wbrew pozorom nie jest taki trudny.

Mam nadzieję że poruszone kwestie przydadzą się tym którzy nie wiedzieli na co zwracać uwagę przy zakupie marynarki.

Jeśli chcecie skorzystać z dodatkowych grafik odnośnie tego jak powinno wyglądać dobrze dobrane ubranie, czy też garnitur, zachęcam do przeczytania/obejrzenia poniższych artykułów:

Gabriel

(grafiki pochodzą z internetu)

1 Comment

  1. Cenne wskazówki, zwłaszcza dla osób, które dopiero teraz zaczynają orientować się w temacie. Dobór odpowiedniej marynarki jest trudny, ale moim zdaniem warto przez ten trud przejść i później cieszyć się fantastycznym wyglądem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.