Krawat – jak go nosić.

Krawat – jak go nosić.

Krawat to element garderoby kojarzony, przez wielu mężczyzn, jedynie z formalnym strojem, ale to zupełna nieprawda. Dziś mamy tak duży wybór materiałów, z których są wykonane krawaty, że spokojnie możemy dobrać takie które będą świetnie komponowały się również ze strojem casualowym.

Prawdą natomiast jest to, że jest to element, który natychmiast pokazuje znajomość reguł rządzących męską elegancją, lub obnaża jej brak .

Dlatego warto poznać kilka zasad, aby nie popełniać błędów podczas noszenia krawata.

Zacznę od tego jak krawat jest skonstruowany.

Na pierwszy rzut oka, wygląda on jak zwykły kawałek materiału, ale to trochę bardziej złożona konstrukcja. Jeśli nosisz krawaty to wystarczy Ci zazwyczaj jedno dotknięcie i będziesz wiedział czy krawat będzie dobrze się wiązał, czy węzeł będzie układał się łatwo i idealnie. Za to odpowiada wewnętrzna płócienna wkładka której sprężystość i grubość nadaje kształt węzła. Krawat bez takiej wkładki lub nieodpowiedniego wypełnienia tworzy małe węzły albo takie które ciężko uformować, a trzeba pamiętać że to węzeł jest najważniejszym czynnikiem który pokazuje atrakcyjność krawata. Końce krawata są zamknięte „tippingiem”, który wykonany jest zazwyczaj z tego samego materiału co krawat, a wersjach budżetowych z wiskozy. Krawat powinien mieć wszytą pętelkę która wchodzi w wewnątrz krawata i służy do przytrzymywania jego drugiego końca.

Idealny krawat jest wykonany z jedwabiu, ale taki krawat nie pasuje do stylizacji casualowych, dlatego, jeśli chcemy nosić go również do mniej formalnych ubrań, warto kupić krawat z wełny, lub typu knit, który jest krawatem dzierganym. Na temat kolorów i wzorów nie będę się rozpisywał bo obecnie na rynku mamy tak duży wybór, że na każdą okazję można dobrać krawat bez problemu, warto jednak pamiętać aby wzór i kolor kontrastował z kolorem koszuli, garnituru/marynarki i naszą twarzą, musi być też odpowiedni do formalności okazji, tu najlepiej sprawdzają się jednokolorowe.

Uniwersalna szerokość krawata obecnie wynosi 7-9 cm. Trzeba jednak wiedzieć o tym że, kwestie szerokości, reguluje zasada szerokości klap w marynarce, węższe klapy – węższy krawat, szerokie klapy – szerszy krawat.

Długość prawidłowo zawiązanego krawata powinna być taka, aby jego koniec sięgał górnej krawędzi paska od spodni. Trochę inaczej to wygląda w przypadku knit’a, jego koniec powinien sięgać na około 1-2cm powyżej krawędzi paska, jest to podyktowane jego prostokątnym zakończeniem.

Jak wiążemy krawat?

Istnieją bardzo różne typy węzłów, ale trzeba pamiętać aby dopasować typ wiązania do kołnierzyka koszuli i do długości krawata, np. ukochany przez wielu mężczyzn węzeł podwójny windsor, stwarza problem jeśli krawat nie ma odpowiedniej długości do podwójnego wiązania, do tego jego grubość po zawiązaniu pasuje tak naprawdę tylko do kołnierzyka typu włoskiego, a nie np. do klasycznego ( o kołnierzykach znajdziecie więcej w tym wpisie https://stylovi.com.pl/koszula/ ). Warto nauczyć się najbardziej uniwersalnego węzła jakim jest four in hand zwany inaczej węzłem prostym. Kolejnymi wartymi uwagi i umiejętności wiązania są węzły : windsor , shelby i pół windsor.

podwójny windsor
four in hand
windsor
shelby
pół windsor

Mimo że wszystkie typy wiązań wyglądają banalnie, to nie nauczycie się ich prawidłowo wiązać w jeden wieczór. Idealne wiązanie wychodzi dopiero po wielokrotnej praktyce.

Dobrze zawiązany krawat cechują następujące elementy :

  • jest zawsze dociągnięty, górny guzik koszuli nie powinien być widoczny
  • jest odpowiednio dociśnięty, powinna powstać talia nadająca mu dynamiki
  • powinien być z dimple, czyli łezką pod węzłem ( nie dotyczy to krawatów wąskich, na których nie uda się uzyskać tego efektu)

Pamiętajmy także o tym że po zdjęciu krawata zawsze go rozwiązujemy i wieszamy luźno bądź rolujemy.

Krawat i poszetka nigdy nie powinny być w tym samym kolorze !!!

Gabriel

zdj. pochodzą z sesji dla EM Men’s Accessories gdzie możecie kupić krawaty i nie tylko 😉 https://akcesoriameskie.pl/, grafiki pochodzą z internetu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.