Rzecz o koszulach

Rzecz o koszulach

Koszula, część garderoby która nigdy nie wyjdzie z mody, rzecz którą każdy stylowy mężczyzna nie tylko powinien, a wręcz musi posiadać. Ubiór tak uniwersalny, jak chyba żaden inny, wystarczy posiadać jedną koszulę w kolorze białym aby na jej bazie stworzyć wiele stylizacji od codziennych przez półeleganckie po eleganckie.

Istnieje wiele kroi koszul i dlatego przybliżę Wam dziś jaki krój koszuli pasuje do jakiej stylizacji (tak wiem, napisałem, że można posiadać jedną koszulę do bazy wielu stylizacji i jest to prawdą, ale tylko w przypadku koszuli o kroju uniwersalnym).

Zacznijmy od kołnierzyka –  części koszuli, która jest najbardziej wyeksponowana. Istnieją cztery podstawowe rodzaje kołnierzyków:

  • Kołnierzyk klasyczny najbardziej popularny i uniwersalny typ kołnierzyka. Koszula z takim kołnierzykiem pasuje do każdej stylizacji. Bardzo dobrze komponuje się z krawatem jak i rozpięta pod szyją.

 

 

 

  • Kołnierzyk szeroki stosowany w koszulach wieczorowych i półeleganckich, charakteryzuje się szeroko rozstawionymi wyłogami. Nie wygląda zbyt ładnie w stylizacjach z rozpiętym guzikiem pod szyją, za to bardzo dobrze się sprawdza do krawatów.

 

 

 

 

  • Kołnierzyk z guziczkami świetnie nadaje się do ubiorów codziennych, jak i półeleganckich, przez to, że guziczki utrzymują wyłogi w jednym położeniu bardzo dobrze wygląda kiedy nosimy koszule rozpiętą pod szyją. Można do nich nosić krawaty, ale mniej formalne, wiązane w wąskie węzły.

 

 

 

  • Kołnierzyk łamany koszule z tym kołnierzykiem to najbardziej formalne koszule, stosowane do stylizacji eleganckich. Koszula z takim kołnierzykiem pasuje tylko i wyłącznie do fraka lub smokingu zawsze w zestawieniu z muchą.

 

 

 

Im sztywniejszy kołnierzyk tym koszula jest bardziej formalna. O sztywności kołnierzyka dbają fiszbiny umiejscowione w wyłogach. W koszulach dobrej jakości są one wyjmowane.

Kolejnym elementem decydującym o stopniu formalności koszuli są mankiety. Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje:

Tradycyjne :

Na jeden guzik pasujący do każdego rodzaju stylizacji.

 

 

 

 

 

 

 

Na dwa guziki również pasuje do każdej stylizacji, dwa guziki stosowane są w szerszych mankietach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podwójne, mankiety pod spinki, koszule z takimi mankietami są uważane za koszule o wyższym stopniu formalności, stosowane do stylizacji eleganckich. Ja osobiście uważam, że koszule z takim mankietem również świetnie sprawdzają się w stylizacjach półeleganckich.

 

 

 

 

 

 

Dobrze dobrana długość rękawa w koszuli z mankietem tradycyjnym jest wtedy, gdy mankiet spod marynarki wystaje ok 1 cm, przy mankietach podwójnych ok 2 cm.

Kieszenie lub kieszeń na piersi istnieje jedna zasada koszula do stylizacji eleganckich nie może mieć kieszeni. Ja dodam od siebie, że lepiej, jak kieszeni nie mamy również do stylizacji półeleganckich,  chociaż w tym wypadku można jeszcze dopuścić taka koszulę. Kieszenie  fajnie sprawdzają się w stylizacjach codziennych.

Nie będziemy rozpisywać się o rodzajach tkanin i rodzajach splotów, ponieważ każdy nosi takie, jak lubi. Ja uważam że najlepsze koszule to bawełniane, gładkie.

Detalami, które decydują o jakości koszuli są  dobry gatunek tkaniny, wyjmowane fiszbiny, guziki z masy perłowej.

Trzy podstawowe kolory koszul jakie powinien posiadać elegancki mężczyzna w swojej szafie to biel, błękit i róż.

Biel najbardziej uniwersalny kolor pasuje do każdej stylizacji tak jak napisałem na początku i jest to kolor koszuli, jaki każdy mężczyzna musi mieć w swojej szafie.

Błękit kolor fajnie komponujący się do strojów eleganckich mniej formalnych, jak np. do garnituru do pracy, do strojów półeleganckich i codziennych.

Róż identycznie, jak błękit, chociaż ja bardziej go wolę w stylizacjach półeleganckich i codziennych. Do pracy bardziej formalny jest błękit.

Istnieją jeszcze koszule typu winchester, charakteryzują się białym kołnierzykiem i mankietami podczas gdy reszta koszuli jest w innym kolorze. Tak naprawdę ich użyteczność jest ograniczona, ponieważ pasują jedynie do strojów eleganckich mniej formalnych, czyli do codziennych stylizacji biznesowych.

Zakładamy do takich stylizacji koszule w odcieniach błękitu i różu.

Panowie pamiętajmy o tym, aby koszule nosić wpuszczone w spodnie, nawet w stylizacjach codziennych gdzie można pokusić się o wypuszczenie jej na zewnątrz jednak koszula wygląda lepiej wpuszczona.

Tak samo odnośnie koszul z krótkim rękawem, nie nośmy ich, bo nie wyglądają zbyt dobrze i ciężko to nazwać koszulami. Gdy jest gorąco dużo lepiej wygląda koszula z podwiniętym rękawem niż ta z tym krótkim. W gorące dni do stylizacji codziennych polecam założyć zamiast koszuli koszulkę polo.

idealna długość rękawa :

 

 

 

 

 

 

dobrze dopasowany kołnierzyk :

 

 

 

 

 

Gabriel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.