Koszula – jak prawidłowo ją dopasować

Koszula – jak prawidłowo ją dopasować

Na temat koszul pisałem już jakiś czas temu (https://stylovi.com.pl/koszula/), ale nie było tam szczegółowo wyjaśnione na co zwrócić uwagę aby koszula była dobrze dopasowana do sylwetki.

Na początek poznajmy rodzaje krojów koszuli. Mamy ich trzy 😉


  • SLIM FIT oznacza że koszula została uszyta w taki sposób, aby podkreślić smukłą sylwetkę.Świetny wybór dla mężczyzn nie mających problemu z wystającym brzuszkiem ;). Oznaczenie to występuje także jako SLIM czasami też EXTRA SLIM.
  • REGULAR klasyczny krój koszuli, bez wcięcia w tali. Praktycznie dobrze wyglądający na każdej sylwetce oprócz bardzo szczupłej na której to będą zbyt luźne przez co wyglądają na za duże.
  • RELAXED krój dla mężczyzn o trochę większej sylwetce mających problemy z utrzymaniem wagi. Rzadko występuje w naszych sklepach.

Sam krój to nie wszystko, ważny jest też dobór rozmiaru, i tu zazwyczaj zaczynają się problemy. Rozmiar najczęściej jest podawany w postaci dwóch wymiarów: np. 41/180, co oznacza : rozmiar kołnierzyka 40 cm i wzrost/ 180 cm. Zdarza się także rozmiarówka podawana jako S/M/L/XL i jest też rozmiar podawany jako np.: 42/185-190, wtedy, pierwszy wymiar to kołnierzyk, a drugi to przedział wzrostu.

A jak odpowiednio dobrać wymiary? Jest to całkiem proste.

KOŁNIERZYK

W jego wypadku rozmiar ma b duże znaczenie, mierzymy go tuż pod jabłkiem Adama, w dolnej części szyi. Uzyskany wymiar trzeba powiększyć o szerokość jednego palca. Dlaczego? Dobrze dobrana koszula powinna na szyi dopasowana tak aby aby nie naciskać na nią zbyt mocno, powinno się bez problemu pomiędzy materiał a szyję wsunąć jeden palec. Koszula jest zbyt luźna jeśli po włożeniu palca za kołnierzyk dotykamy tylko materiału.


RAMIONA

Szew który łączy plecy i rękaw koszuli powinien znajdować się na krawędzi łopatki . Jeśli koszula jest zbyt ciasna szew ten przesuwa się ku górze i na koszuli pojawiają się zmarszczki . W zbyt luźnej szew opada na dół a pod pacha powstaje fałda materiału.

TUŁÓW

Tu trzeba prawidłowo dopasować dwa wymiary: obwód klatki piersiowej i tali.

Obwód klatki mierzymy na wysokości klatki piersiowej i do uzyskanego wyniku dodajemy 8 cm w przypadku kroju SLIM FIT, lub 15 cm do REGULAR.

Obwód talii mierzymy na wysokości pępka i podobnie jak w przypadku obwodu klatki do wyniku dodajemy 8 lub 15 cm zależnie od kroju koszuli.

Jeśli koszula jest dobrze dopasowana to wszystkie guziki zapną się bez problemu, sama koszula będzie przylegać do ciała na wysokości mostka, a po włożeniu do spodni będzie całkowicie przylegać do ciała.

W za ciasnej koszuli po zapięciu wszystkich koszula będzie się rozciągać i powstaną na niej zmarszczki, dodatkowo za ciasna koszula może przesunąć szwy rękawów i pleców.

Za dużej koszuli nadmiar materiały będzie tworzyć balon na brzuchu i po bokach.

RĘKAW

Tu także ważną rolę odegrają dwa wymiary: długość i szerokość rękawa.

Długość rękawa powinna być tak dobrana aby mankiet sięgał za nadgarstek i wystawał spod marynarki 1 cm , a w przypadku mankietu na spinki 2 cm. Mierzymy ją od końca mankietu do szwu przy barku ! Za krótki rękaw nie wystaje spod marynarki i kończy się przed nadgarstkiem. Kiedy jest zbyt długi łatwo sprawdzić prostym sposobem, jeśli założysz zegarek, w każdej pozycji rąk będzie on otoczony materiałem rękawa a nie mankietu.

Szerokość rękawa to odległość pomiędzy jednym a drugim szwem rękawa mierzone w najwyższym jego punkcie czyli pomiędzy barkiem a pachą.

Dobrze dopasowany rękaw przypomina stożek na górze jest węższy i zwęża się ku mankietowi. Jeśli jest za ciasny to w momencie zgięcia łokcia materiał będzie wędrował ku górze tworząc zmarszczki, z kolei przy zbyt szerokim materiał tworzy balon tuż przy mankiecie.

MANKIET

Dobrze dopasowany przylega do ciała. Rozmiar możemy sprawdzić np testem za pomocą zegarka: jeśli można mankiet swobodnie przesunąć aby sprawdzić która godzina to rozmiar jest dobrze dobrany.

DŁUGOŚĆ

Koszula która jest dobrze dobrana jest na tyle długa że można swobodnie włożyć ją w spodnie i nie powoduje zmartwień związanych z wychodzeniem fałda materiału przy każdym schyleniu. A kiedy podniesie się ręce to nie może wyskakiwać ze spodni.

Mam nadzieję że rady się przydadzą i przy następnym zakupie koszul nie będziecie mieli dylematu czy jest dopasowana tak jak być powinna.

Gabriel

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.