Klapy marynarki

Klapy marynarki

W ostatnim artykule obiecałem opisać rodzaje klap marynarek.

Możemy wyróżnić ich trzy typy – proste zwane otwartymi ,ostre czyli zamknięte i szalowe.

Zacznę od tych najmniej formalnych

Klapy proste/otwarte.

to najpopularniejszy rodzaj klap, stosowany w większości marynarek casualowych, biznesowych. Jak je rozpoznać? W bardzo prosty sposób wyróżnia je otwarta przestrzeń na wysokości kozerki*. Poniżej grafika jak wyglądają takie klapy.

klapy proste/otwarte

Klapy zamknięte/ostre

są najbardziej formalne, o czym świadczy stosowanie ich we frakach, smokingach, surdutach i obowiązkowo w marynarkach dwurzędowych. Ostatnio stały się bardzo modne wobec czego można je coraz częściej spotkać w marynarkach jednorzędowych casualowych czy też biznesowych. Charakteryzują się ostrym wykończeniem i zamkniętą przestrzenią na wysokości kozerki.

Klapy ostre/zamknięte

Klapy szalowe

ostatni, najwyższy pod stopniem formalności typ klap, ale ostatnimi czasy stoi w praktyce na równi z klapami ostrymi. Bardzo rzadko spotykany rodzaj klap, stosowany wyłącznie w strojach wieczorowych – smokingach jedno i dwurzędowych. Cechą charakterystyczną jest to że klapy te są jednocześnie kołnierzem, nie posiadają kozerki, przez co często są nazywane kołnierzem szalowym. Należy pamiętać o tym że nie występuje w nich butonierka, ale jeśli się pojawia, jest to sygnał że musimy pamiętać by włożyć w nią obowiązkowo kwiatek !!!

Czasami ten typ klap pojawia się w marynarkach casualowych, ale nie jest to dobre rozwiązanie i sugerowałbym aby się go wystrzegać.

Klapy szalowe

*Kozerka

Jest to miejsce w którym klapa łączy się z kołnierzem, ma wyraźny kształt V w przypadku klap otwartych, lub jest wąskim nacięciem – klapy zamknięte. W szalowych nie ma kozerki.

Gabriel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.