Kapelusze cz. 2

Kapelusze cz. 2

W ostatnim wpisie przyjrzeliśmy się budowie i rodzajom kapeluszy, dlatego dziś trzeba poznać zasady ich noszenia. Jeśli ktoś nie czytał poprzedniego artykułu to zapraszam do lektury – https://stylovi.com.pl/kapelusze-cz-1/.

Jak wspominałem poprzednio, kapelusze wracają do łask, coraz więcej mężczyzn je nosi, ale niestety, nie wszyscy posiadają wiedzę kiedy je zdejmujemy a kiedy nie.

Na pewno nosząc kapelusz, jesteś świadomym modowo i stylovo mężczyzną, ale pamiętaj żeby nie obnosić się z nim przy każdej okazji.

Powszechnie przyjęte reguły noszenia kapeluszy obowiązują od XIX wieku, i praktycznie nie zmieniły się do naszych czasów, owszem ewoluowały i dostosowały się do dzisiejszych czasów, ale to była mała ewolucja a nie wielka rewolucja. Najprościej streścić te zasady mniej więcej tak : jesteś na zewnątrz – kapelusz na głowie, jesteś w pomieszczeniu – kapelusz w ręku.

Ale to jednak trochę za mało, bo zasada ta, potrafi się zmienić w przypadku niektórych pomieszczeń. Ale o tym wszystkim poniżej.

Idąc ulicą, kapelusz pozostaje nietknięty na głowie, aż do momentu wejścia do pomieszczenia, lub spotkania znajomego.

Przy powitaniach znajomych, kapelusz unosimy lekko do góry, natomiast gdy witamy się z kobietą lub z osobą wyższą w hierarchii albo będąc przedstawianym nowej osobie, kapelusz unosimy na kilka centymetrów. Jeśli chcemy okazać więcej szacunku należy go zdjąć. Zdejmujemy kapelusz także podczas całowania kobiety w policzek na powitanie. Akceptowalne jest, podczas pozdrawiania obcej osoby, dotknięcie ronda.

Ważne jest także która ręka unosimy kapelusz. Pamiętajmy, że witając znajomego, unosimy kapelusz lewą ręką jeśli ten mija nas , lub stoi, z naszej prawej strony, a prawą kiedy mija nas, lub stoi, z naszej lewej strony. W ten sposób nie zasłaniamy swojej twarzy.

Na ulicy reguły są, jak widać, bardzo intuicyjne, więcej problemów przysparzają inne przestrzenie publiczne. Wg zasad kapelusz pozostaje na głowie w przestrzeniach w których przebywało/przebywa wiele osób przechodząc przez nie, czyli np.: dworce, przystanki, przejścia podziemne. I nie ma tu znaczenia że jesteśmy w pomieszczeniu/pod dachem.

Troszkę inaczej ma się sytuacja gdy jesteśmy w środkach transportu publicznego, galeriach handlowych czy korytarzach biurowców. Tu pozostawienie kapelusza na głowie jest możliwe, ale w lepszym tonie jest jego zdjęcie i trzymanie w ręku.

Będąc na dworcu, przy kasie np.: podczas kupowania biletu, czy zasięgania informacji, warto odchylić trochę kapelusz do tyłu, tak aby osoba z nami rozmawiająca, widziała nasze oczy.

Podczas robienia zakupów w sklepie, czy też jazdy windą, kapelusz zdejmujemy. Tak samo robimy w biurach, restauracjach, kawiarniach, kinach czy teatrach.

A co zrobić z kapeluszem jeśli, wg zasad, powinniśmy go zdjąć? Te o twardym rondzie ( homburgi, meloniki, cylindry) trzymamy za rondo, natomiast te o miękkim rondzie ( fedora, panama) trzymamy za główkę. Trzymamy je przy sobie wnętrzem do siebie. I pamiętajmy żeby nic nie wkładać do środka, kapelusz to nie koszyk, co najwyżej można włożyć do niego rękawiczki.

W lokalach kapelusz powinniśmy oddać w szatni lub odwiesić na specjalny wieszak, jeśli nie ma ani szatni ani wieszaka kapelusz trzymajmy na kolanach, w zatłoczonym lokalu nie powinniśmy odkładać go na krzesło, aby nie blokować miejsca. I niech nie przyjdzie nikomu do głowy kłaść go na stolik – to miejsce na kawę lub posiłek!

W przestrzeniach prywatnych sprawa jest bardzo prosta – zdejmujemy kapelusz z głowy. Zasada ta dotyczy także podróży prywatnymi środkami transportu. Jeśli jesteśmy u kogoś z wizytą i nie ma tam wieszaka, lub półki na kapelusze,wypatrzmy odpowiednie miejsce i zapytajmy czy możemy tam odłożyć kapelusz. Nie odkładajmy bez pytania, będzie to wyglądać nie elegancko.

Pamiętajmy także, że przebywając, w świątyni chrześcijańskiej kapelusz zdejmujemy a w synagodze zakładamy. Bezwzględnie zdejmujemy podczas wysłuchiwania hymnu narodowego i przemówień publicznych – nawet podczas przemówień na zewnątrz, osoby słuchające nas muszą widzieć naszą twarz, nasze emocje.

Jak widzicie, reguły są momentami skomplikowane i można się pogubić, dlatego najprościej kierować się zdrowym rozsądkiem, i jeśli nie wiesz co masz zrobić, po prostu zdejmij kapelusz z głowy.

Poniżej kilka stylizacji z wykorzystaniem kapelusza.

Gabriel

zdj. pochodzą z sesji dla https://akcesoriameskie.pl/ gdzie możecie kupić kapelusze i inne akcesoria męskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.