Kapelusze cz. 1

Kapelusze cz. 1

Lubicie kapelusze? Mam nadzieję że tak, a jeśli nie, to może po tym wpisie polubicie ;).

Jeszcze parę dziesięcioleci temu kapelusze, były normalnym elementem męskiej garderoby. Niestety, z biegiem czasu zostały odrzucone i zapomniane, jednak to się zmienia i wracają z powrotem do łask, co mnie bardzo cieszy.

Kapelusze są bardzo męskie, do tego są niebanalne i dodają elegancji.

Ale jak je nosić, do czego, jak prawidłowo dobrać ?

Same zasady noszenia i zdejmowania kapeluszy są obszerne, do tego jest kilka fasonów kapeluszy, dlatego ten wpis, będzie miał dwie części. Dziś zajmę się fasonami kapeluszy, opiszę jak je rozpoznać, co je wyróżnia. Zasady noszenia opiszę w odrębnym artykule.

Na sam początek zacznę od podstaw budowy kapelusza.

Składa się on z:

Rondo (1) – to część kapelusza która chroni nas od deszczu,śniegu i promieni słonecznych. Szerokość ronda zależna jest od fasonu kapelusza.

Korona/Główka (2) – sposób jej uformowania dokładnie określa typ kapelusza.

Brzeg ronda (3) – ta część odpowiada za stabilność i ułożenie ronda. Najczęsciej stosowane są trzy typy brzegów:

  • surowo zakończone – brzeg ronda jest obcinany do danej szerokości i tak jest pozostawiany
  • podwinięte – brzeg ronda jest podwinięty do dołu i przeszyty nicią
  • lamowane – brzeg ronda jest przeszyty taśmą.

Fałda górna (4) – wytłoczenie w główce kapelusza.

Fałda dolna/Oczodoły (5) – symetryczne fałdy w przedniej cześci głowki, które zwykle służa do chwytania za kapelusz.

Zdobina (6) – element dekoracyjny. Zależnie od fasonu jest to np taśma, skórzany pasek czy też sznurek.

Potnik (7) -to wewnętrzne wykończenie kapelusza, zwykle jest on wykonany ze skóry a w kapeluszach słomkowych z bawełny aby jak sama nazwa wskazuje lepiej absorbować pot.

Wypodszewkowanie (8) – wewnętrzna wyściółka główki kapelusza.

Muszka (9) – Mała kokardka wszywana w miejscu zszywania potnika. Dawniej określała tył kapelusza

budowa kapelusza

Skoro podstawy nazewnictwa budowy kapelusza już za nami, to przejdę do fasonów. Większość z nich kojarzycie, ale całkiem możliwe jest to, że nie wiecie jak się nazywają, dlatego przyjrzyjmy się im 😉

Fedora

To jeden z najpopularniejszych fasonów, do tego bardzo elegancki, formalny. Posiada charakterystyczną wklęsłą fałdkę na główce, oraz nie usztywnionym rondem. Zazwyczaj jest ozdobiony taśmą z kokardą. Rondo z przodu powinno być skierowane do dołu, a z tyłu wyprofilowane lekko do góry

fedora

Trilby

To fedora z wąskim rondem.Rondo powinno być profilowane podobnie jak w Fedorze. Kapelusz bardzo modny wśród młodzieży. Ulubieniec Fanka Sinatry. Każde Trilby to Fedora, ale nie każda Fedora to Trilby.

trilby

Melonik

Bardzo stylowy kapelusz o wąskim rondzie i podwiniętemu do góry brzegowi i wypukłą półkolistą główką. Bardzo popularny w Anglii.

melonik

Homburg

Wyglądem przypomina skrzyżowanie fedory z melonikiem. Posiada wąskie rondo, z brzegiem wygiętym ku górze, Główka natomiast posiada wklęsła fałdkę jak w Fedorze. Formalnie plasuje się wyżej niż melonik.

homburg

Cylinder

Nieodłączny element fraka, wysoki sztywny kapelusz, którego główka ma kształt cylindra, a rondo jest bardzo wąskie.

cylinder

Panama

Jeden z chętniej noszonych kapeluszy. Kształtem przypomina Fedorę i Trilby, jest tylko wykonany z innych materiałów, a mianowicie wyplata się go z włókna liścia palmowego lub słomy. Kapelusz typowo letni.

panama

Western

Charakteryzuje go szerokie rondo wywinięte na bokach ku górze, główka posiada wklęsła fałdkę i bardzo często jest wykonana podwójnie, gdzie filc jest dodatkowo usztywniany.

western

Myśliwski

Noszony przez określona grupę, ale zdarza się też, że noszą go pasjonaci. Jest to najczęściej Fedora w kolorze zieleni, której zdobnikiem, zamiast taśmy z kokardą, jest sznurek lub pasek z dodatkiem w postaci piórka.

myśliwski

Wędkarski

Kapelusz widywany na plażach, lub jak wskazuje jego nazwa stosowany przez miłośników wędkowania. Posiada charakterystyczne niewielkie rondo opadające ku dołowi. Najczęściej wykonywany z tkanin bawełnianych.

wędkarski

Mam nadzieję że trochę rozjaśniłem Wam kwestie fasonów i budowy kapeluszy. Od razu zapraszam na kolejny artykuł, w którym poruszę kwestię zasad, którymi kierujemy się podczas noszenia kapelusza.

Gabriel

zdj. poglądowe kapeluszy pochodzą z internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.