Kamizelka męska – podstawy

Kamizelka męska – podstawy

Kamizelki męskie coraz częściej wracają do łask, co mnie osobiście bardzo cieszy, gdyż jest to element garderoby który można wykorzystać w bardzo wielu stylizacjach – od casualowych aż po te bardzo formalne.

Pierwsze kamizelki pojawiły się jeszcze w czasach perskich a w modzie europejskiej na stałe zagościły za sprawą angielskiego króla Karola II. Do dziś jest kojarzona jako wyznacznik angielskiego stylu, chociaż wtedy nie wiele jeszcze przypominały te które znamy z dzisiejszych czasów – posiadały długie rękawy i sięgały do kolan.

Dopiero około roku 1770 pojawiły się kamizelki w formie jaką znamy do teraz.

Mimo że część mężczyzn nadal uważa że kamizelka jest nierozerwalną częścią garnituru i tylko z nim można ją nosić, to jednak zauważalne staje się że panowie coraz częściej sięgają po kamizelkę, nie tylko jako element garnituru, ale również jako osobną część garderoby.

Na rynku mamy dostępne nie tylko typowe kamizelki jednorzędowe, coraz bardziej pożądane są kamizelki dwurzędowe które, wg mnie, dobrze wyglądają i w zestawach garniturowych, i osobno. Dziś kamizelka to także nie tylko materiał w jednolitym kolorze a wiele wzorów i tkanin z jakich jest wykonana.

Kamizelki jednorzędowe nadal pozostają najczęstszym wyborem na naszym rodzimym rynku. Możemy tu wyróżnić dwa typy kamizelek – bez klap i z klapami. Wersja bez klap najczęściej stanowi element garnituru, ale często pojawiają również jako osobny element stylizacji casualowych, zwłaszcza gdy są wykonane z materiału w niejednolitym kolorze.

kamizelka jednorzędowa bez klap

Jak wspomniałem, w wersji jednorzędowej występują także kamizelki z klapami. Podobnie jak w marynarkach, mamy w nich, klapy otwarte i klapy zamknięte ( https://stylovi.com.pl/klapy-marynarki/). Wykonane są z bardzo różnych materiałów i wzorów, przez co mogą być stosowane praktycznie, do każdej stylizacji, w bardziej formalnej do garnituru jak i casualowej – do jeansów czy też spodni chino.

kamizelka jednorzędowa klapy otwarte /ostre

Kamizelki dwurzędowe to kamizelki które charakteryzują się dwoma rzędami guzików ( podobnie jak marynarki – https://stylovi.com.pl/zestaw-casual-z-marynarka-dwurzedowa/) i również w podobieństwie do kamizelek jednorzędowych występują w wersji z klapami i bez klap. Różnicą jest to że w kamizelkach dwurzędowych stosuje się klapy ostre lub szalowe. Te ostatnie są wykorzystywane do kamizelek wieczorowych, smokingowych – warunkiem użycia takiej kamizelki w zestawie smokingowym jest brak pasa! Kamizelki dwurzędowe świetnie prezentują się jako część garnituru ale również jako osobny element stylizacji.

kamizelka dwurzędowa bez klap
kamizelka dwurzędowa klapy ostre
kamizelka smokingowa klapy szalowe

Ważne jest to aby kamizelka była dobrze dopasowana do tułowia, powinna nas opinać i podkreślać sylwetkę. Długość kamizelki powinna być taka aby sięgała do spodni i całkowicie zakrywała koszule, lecz gdy podniesiemy ręce do góry kamizelka musi odsłonić koszulę w innym wypadku jest za długa.

Poniżej galeria z kilkoma moimi stylizacjami z wykorzystaniem kamizelek

Gabriel

( zdj. obrazujące kamizelki pochodzą z internetu)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.