Frak, Smoking, Garnitur – co i jak ;)

Frak, Smoking, Garnitur – co i jak ;)

Trzy męskie stroje – jak je nosić, kiedy i z czym ? O tym poniżej.

 Frak – najbardziej formalny męski strój, noszony tylko po zmroku. Elementem podstawowym jest marynarka i spodnie z tej samej czarnej wełny. Marynarka jest odcięta na wysokości pasa a ztyłu posiada charakterystyczny ogon sięgający do zgięcia kolan. Ogon jest przedzielony centralnie jednym cięciem. Marynarka frakowa posiada dwa rzędy guzików, które nie są zapinane. Frak zawsze pozostaje rozpięty, a marynarka nie posiada dziurek na guziki. Klapy są pokryte satyną bądź matowym jedwabiem, oczywiście w kolorze czarnym. Guziki powinny być również pokryte tym samym materiałem co klapy. Do jedynej kieszeni marynarki – brustaszy, wkładamy poszetkę. Spodnie nie posiadają mankietów i nosimy je na szelkach. Charakteryzują się także tym że po bokach posiadają podwójny jedwabny lampas. Obowiązkowym elementem jest biała kamizelka z bawełnianej piki. Z tego samego materiału musi być też mucha. Co do poszetki to łamiemy tu zasadę że nie powinna być tego samego koloru co mucha , w tym wypadku do fraka dodajemy tylko i wyłącznie białą poszetkę. Koszula także musi być biała, z kołnierzykiem stójkowym z klapkami i pojedynczymi mankietami na spinki. Do fraka możemy założyć wypolerowane na wysoki połysk oksfordy. Frak ubieramy na bardzo uroczyste bale.

 

 

Smoking – troszkę mniej formalny od fraka, ale także jako strój wieczorowy noszony tylko po zmroku. Klasyczny smoking ma dwa kolory czarny i granatowy. Marynarki smokingowe są jedno lub dwurzędowe, w przypadku jednorzędowej musi być tylko jeden guzik. Marynarka nie posiada z tyłu rozcięć. Klapy podobnie jak w przypadku fraka pokryte są czarna satyną lub matowym jedwabiem. Spodnie są z tego samego materiału co marynarka i nie posiadają mankietów. Do smokingu obowiązkiem jest noszenie pasa smokingowego i muchy. Z pasa możemy zrezygnować jeśli mamy pod marynarką kamizelkę (białą lub czarną). Mucha oczywiście tylko czarna. Dozwolona jest również poszetka – idealnie pasująca będzie biała. Do butonierki można włożyć żywy kwiat (goździk lub gardenia) w kolorze białym lub czerwonym. Koszula oczywiście biała z kołnierzykiem typu kent. Buty czarne lakierki lub czarne oksfordy.

 

 

 

Garnitur – najmniej formalny z tych trzech strojów, ale jest synonimem elegancji. Zawsze dodaje klasy i powagi. Garnitury dzielimy na : trzyczęściowe (składające się z marynarki, kamizelki, spodni), oraz dwuczęściowe (marynarka i spodnie), które to dzielimy jeszcze na jednorzędowe i dwurzędowe. Dziś najczęściej noszonym garniturem jest ten dwuczęściowy, a że garnitur trzyczęściowy oprócz istnienia w nim marynarki tak naprawdę nie posiada znaczących różnic od tego dwuczęściowego, zajmiemy się tym pierwszym. Spodnie garniturowe są szyte z tej samej tkaniny co marynarki. Marynarki z tylu posiadają jedno centralne lub dwa z rozcięcia z boku. Te z dwoma rozcięciami są mniej formalne.

 

Rozróżniamy marynarki :

Jednoguzikowe (podobny krój do smokingowych)
Dwuguzikowe
Trzyguzikowe

Dwurzędowe

Najbardziej formalnym kolorem jest kolor czarny, później jest kolor granatowy. W obu wypadkach jeśli chcemy wyglądać elegancko załóżmy czarne obuwie. Do granatowego możemy założyć brązowe ale to obniży jego formalność, pamiętajmy że do koloru granatowego po godzinie 18 zakładamy obuwie czarne. Koszula oczywiście biała( mankiet na spinki podnosi formalność stroju) plus krawat. W przypadku gdy mamy marynarkę jednoguzikową możemy założyć muchę. Sugerowałbym kolor krawatu czarny, granatowy, stalowy lub czerwony. Jeśli chcemy włożyć poszetkę to polecam kolor biały.

Gdy wybieramy się na zupełnie mało formalną imprezę sylwestrową to możemy oczywiście założyć garnitury w innych kolorach, tak samo dobrać do nich kolorowe koszule i krawaty. W przypadku kolorowych poszetek pamiętajmy ze nie powinna ona być w kolorze krawatu, ale ma współgrać z całością stroju.
Kilka zasad co do zapinania guzików w marynarkach:
Jeden guzik – stoimy zapięty, siedzimy rozpięty
Dwa guziki – stoimy górny zapięty siedzimy dwa rozpięte
Trzy guziki – stoimy zapięty środkowy lub górny i środkowy, siedzimy rozpięte wszystkie
Dwa rzędy guzików – stoimy zapięte wszystkie, siedzimy minimum jeden guzik zapięty.

 

I od razu mały tutorial jak wiążemy muchę 🙂

1 Comment

  1. Pingback: Sylwestrowa noc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.