Długość nogawki spodni – jaka jest prawidłowa?

Długość nogawki spodni – jaka jest prawidłowa?

Patrząc na polskie ulice można odnieść wrażenie że większość mężczyzn chodzi w za długich lub zbyt krótkich spodniach. Bardzo rzadko można spotkać osobę z dobrze dobraną długością spodni.

Dlatego stwierdziłem że warto podjąć ten temat i wytłumaczyć, jak to powinno wyglądać.

Bardzo często można spotkać się z opinią że długość spodni powinna być „do połowy długości obcasa” co jest opinią prawidłową tylko w jednym przypadku! Bardzo ogólnie mówiąc długość spodni powinna być tak dobrana aby wyszczuplała i prostowała sylwetkę, a wszelkie załamania, fałdy, harmonijki będą zaburzały sylwetkę i optycznie będą ją skracać i pogrubiać.

Ale zacznijmy od tego jakie mamy rodzaje nogawek i jaka długość jest dla nich odpowiednia.

Nogawka włoska (wąska) – ukochana, jak sama nazwa wskazuje, przez Włochów ( i także przeze mnie) którzy uwielbiają pokazywać eleganckie obuwie a także eksponować wzorzyste, kolorowe skarpety. Szerokość takiej nogawki to 17-19 cm. Odpowiednia długość dla takiej nogawki, zarówno przy spodniach garniturowych, chino czy też jeansów to od kostki ( przy 17cm) do maksymalnie wysokości buta (18-19 cm)

Prawidłowa długość nogawki włoskiej (wąskiej)

Nogawka amerykańska (szeroka) – Amerykanie stawiają na szeroki typ nogawki 23-25 cm. I tylko tym wypadku można mówić o długości dolnej krawędzi „do połowy obcasa”, co pozwala na swobodne poruszanie się i zniwelowanie efektu „powiewającej flagi”.

Prawidłowa długość nogawki amerykańskiej (szerokiej)

Nogawka europejska (uniwersalna) – to kompromis pomiędzy opisanymi wcześniej typami nogawek i jest najbardziej popularna wśród występujących w sprzedaży. Jej szerokość to 20-23 cm. Jej odpowiednia długość to taka kiedy krawędź nogawki sięga do połowy cholewki a przód opierając się na bucie tworzy jedno !!! załamanie.

Prawidłowa długośc nogawki europejskiej (uniwersalnej)

Pamiętajmy także o tym że typ nogawki i jej długość wpływają na formalność stroju, Nogawki włoskie są raczej do zestawów casual,jeśli chcemy wyjść w tak skrojonej nogawce na bardziej formalne spotkanie, niech będzie ona maksymalnej swojej długości czyli do wysokości buta. Do wyżej sformalizowanych stylizacji takich jak biznesowe lub wieczorowe (ze szczególnym nastawieniem na te ostatnie), lepiej wyglądają nogawki europejskie lub amerykańskie.

Trzeba także dodać że ciut dłuższa, ale nie za długa, nogawka w jeansach, przy stylizacjach casual, nie będzie błędem.

(ilustracje internet)

Gabriel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.