Coś o marynarkach.

Coś o marynarkach.

Robi się coraz cieplej, niedługo schowamy do szafy kurtki i płaszcze, ja wtedy lubię chodzić w marynarkach.

Warto je posiadać w swojej garderobie i to nie tylko te od garnituru, ponieważ rozdzielanie kompletu to nic dobrego, wcześniej czy później któryś z jego elementów szybciej się zniszczy.

Dzielimy je na dwa typy marynarek: jednorzędowe i dwurzędowe, te ostatnie, zapomniane, powoli wracają do łask co mnie osobiście bardzo cieszy, gdyż są wyższe w swojej formalności od jednorzędowych a jednocześnie bardzo fajnie wyglądają w casualowych stylizacjach, nadając im wyższy stopień elegancji.

Marynarka do końca lat dwudziestych XX wieku była częścią garnituru, i była noszona tylko w komplecie. Troszeczkę wcześniej angielscy myśliwy  nosili marynarkę jako element stroju na polowanie, szyta była ona w taki sposób, aby spełniać funkcje czysto praktyczne, posiadała duże  kieszenie i była szyta w taki sposób aby dawać dużą swobodę ruchu. Tkanina z jakiej była szyta to gruby tweed (używany do dziś w marynarkach). W sumie od tego momentu zaczęło się noszenie marynarek nieformalnych. Na początku XX wieku marynarka nieformalna zyskała określenie sportowa, co pokrywało się z jej zastosowaniem, uprawiano w niej sport –  jeździectwo, tenis, strzelectwo. Dziś sportu nie uprawiamy w marynarkach, ale nazwa pozostała i funkcjonuje w naszej sferze.

Oba typy marynarek w wersji sportowej, od tych formalnych, różnią się tkaniną z jakiej są uszyte. Są to zazwyczaj tkaniny mniej eleganckie, utkane są z grubszej przędzy i są bardziej matowe. Kolor oraz faktura tkaniny też jest inna, bardzo często są to wszelkiego rodzaju kraty, prążki, jodełki oraz pełna gama kolorów. Są zazwyczaj szyte z wełny, bawełny oraz w wersji letniej z lnu.

Marynarki wełniane nosimy w sezonach jesienno-zimowych, bawełniane wiosenno-letnich a lniane tylko w lato.

W marynarkach sportowych bardzo często jest brak podszewki  lub pokrywa ona tylko fragment pleców ( szczególnie w wersjach wiosenno-letnich).

Jako że marynarka dwurzędowa jest wyższej formalności, nie posiada więcej różnic od tych garniturowych, nawet w wersji sportowej. Nosimy je w strojach codziennych oraz półeleganckich.

Marynarki jednorzędowe, podobnie jak dwurzędowe mogą wystąpić, nazwijmy to w wersji bardziej klasycznej oraz w bardziej sportowej. Różnią się od siebie kilkoma detalami takimi jak naszywane kieszenie na zewnętrzną powierzchnię marynarki, zazwyczaj też posiadają kontrastujące guziki. Coraz częściej można też spotkać element, który bardzo lubię, a mianowicie łaty na łokciach.

Marynarki te nosimy do stylizacji codziennych, a w przypadku tych o wyglądzie bardziej klasycznym, możemy się pokusić o założenie ich do stylizacji półeleganckich.

Marynarka jednorzędowa :

 

 

 

 

 

Marynarka dwurzędowa :

Do marynarek nieodłącznym elementem jest poszetka, ale o tym w następnym wpisie 🙂

Gabriel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.