Ascot czyli Fular czyli …?

Ascot czyli Fular czyli …?

No właśnie, fular czyli co?

Jest to nic innego, jak wykonana z miękkiego jedwabiu chusta która wiążemy wokół szyi. Nie mylcie go z trójkątną apaszką lub szalikiem.

Nazwa pochodzi od francuskiego foulard i pierwotnie oznaczała miękką jedwabną tkaninę. Pomimo że już od XIX wieku noszono garderobę z tej tkaniny , to dopiero od wieku XX zaczęła funkcjonować jako określenie męskiej ozdoby szyi. Fular nie jest dziś zbyt popularny , ale ciągle jest synonimem dobrego stylu. Można go nosić zamiennie zamiast krawata lub muchy, ale trzeba pamiętać że formalnie plasuje się niżej od nich. W świecie mody fular występuje także pod nazwami : cravat (Anglia) lub ascot (USA).

Fular nosimy do stylizacji z marynarkami lub do garnituru, ale w tej opcji garnitur musi być trzyczęściowy. Możemy także pokusić się o założenie fularu do troszeczkę luźniejszej stylizacji tylko z kamizelką, ale pamiętajmy że nie pasuje on do samych koszul czy też T-shirt’ów. Powinniśmy także zadbać o odpowiednie obuwie, nie będzie dobrze komponować się ze snickersami czy tez trampkami.

Jak wiążemy fular? Jest to prostsze niż się wydaje i wygląda. Istnieją dwa sposoby wiązania – wiązanie casualowe czyli ascot scarf i wiązanie ślubne nazywane ascot tie.

Wiązanie casualowe stosujemy do stylizacji z marynarkami kamizelkami i garniturami. Poniżej wstawiam dwa sposoby wiązań casualowych. Przy tym wiązaniu fular wiążemy na szyi pozostałą część wsuwając pod rozpiętą na dwa guziki koszulę. Warto dołożyć staranności aby wyeksponować fular.

Wiązanie ślubne jest identyczne jak wiązanie krawata i możemy go wiązać np węzłem four in hand. Trzeba pamiętać że w tej stylizacji, podobnie jak w przypadku stylizacji garniturowej, obowiązkowa jest kamizelka. Fular wiążemy pod kołnierzykiem i końcówki wsuwamy pod kamizelkę.

Osobiście uważam że jest świetny dodatek a także alternatywa dla osób nie lubiących krawatów lub much, i warto przełamać swoje obawy przed noszeniem fularu. Gwarantuje Wam że jak spróbujecie nie będziecie rozstawać się z tym elementem garderoby na zbyt długo.

Gabriel

(zdj. pochodzą z sesji dla EM Men’s Accessories (https://akcesoriameskie.pl/) gdzie możecie kupić fulary i nie tylko ;), grafiki ze sposobami wiązania pochodzą z internetu)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.